AKTUÁLNE

Meniny má Berta


Versik na dnes:

Zákon daný bol skrze Mojžiša, ale milosť a pravda stala sa skrze Ježiša Krista.

(J 1,17)

kruh na facebooku

Dievča s košom rajčín

P » Priceová Sarah |Knihy

Detaily:

počet strán: 80
väzba: mäkká
jazyk: slovenčina
Autor: Sarah Priceová

Prvá kniha amišskej série Efrata.

Priscillu Smuckerovú pred blížiacou sa charitatívnou akciou v komunite zahŕňajú nechcenou pozornosťou. Ako dokáže zvládnuť závisť, ktorá sa premení na šikanovanie?

 

Ak sa čitateľ pustí do čítania bez znalostí o Amišoch, čaká ho záhada ... nevie v akom storočí sa ocitol. Postupne pochopí, že sa dej odohráva v súčasnosti a dozvie sa o kresťanoch, ktorí žijú v uzavretejšom spoločenstve, chránia sa pred istými vymoženosťami civilizácie, ale prežívajú tie isté starosti a radosti ako my, v tomto prípade ide o šikanovanie medzi dievčatami. V zdanlivo bezpečnom prostredí, kde sa vysoko cení spolupráca, je drzé a zákerné správanie spolužiačky pre hrdinku knihy šokom, ktorý vníma ako katastrofu ("horšie to už nemôže byť"). Reaguje však, podporená kamarátkou, neobyčajne láskavo a zrelo, tak aby nezahanbila žiarlivú spolužiačku. Hoci sa jej napokon verejne zastane biskup a zaujme k šikanovaniu veľmi  prísny postoj, dievčinka prežíva skôr súcit ako víťazstvo. Jej životom je záhrada...teší sa z nej najmä, keď môže plodmi svojej práce obdariť druhých, a napokon je veľmi prekvapená, čo všetko vzíde z jej pracovitosti - zmena v komunite i prvá láska. Detský čitateľ sa učí ako reagovat na nespravodlivý útok, odpúšťať, ale aj chrániť si hranice.

Táto amišská noveletka je vynikajúcim čítaním pre mladých i dospelých, ktorí chcú vstúpiť do exotického sveta jednej z menšinových vetiev kresťanstva, do sveta Amišov, ktorých korene siahajú do 16. storočia.